Prirodni kamen Studenica Beograd je prelep kamen sa obronaka Studenice, najkvalitetniji prirodni kamen vadi se u blizini manastira Studenica. Ovaj Prirodni kamen zovu još i Studenica jer obiluje belim, sivim i žutim elementima. Seče se na štanglice u širini od 3cm debljine 1cm. Kamen Studenica je jedan od najlepših i najprodavanijih, izuzetan ukrasni kamen za zid, odličan je za fasade i enterijer.
Prirodni kamen Studenica je jedan od najlepših vrsta prirodnog kamena. Može biti različitih boja, dimenzija i oblika. Ovaj najkvalitetniji prirodni kamen vadi se u blizini manastira Studenica, nedaleko od Kraljeva. Studemički kamen je korišćen i za izgradnju prelepog manastira Studenica.
Manastir Studenica jedan je od najvećih i najbogatijih manastira Srpske pravoslavne crkve. Manastir Studenica nalazi se 57 km od Kraljeva, a osnovao ga je Stefan Nemanja 1190. godine.
Visoki zidovi manastira okružuju četiri crkve: Bogorodičnu crkvu, Kraljevu crkvu (crkvu svetih Joakima i Ane), obe crkve su izgrađene od mermera, crkvu Nikoljaču (crkvu svetog Nikole) i još jednu crkvu, očuvanu u temeljima. Manastir je poznat po svojoj kolekciji fresaka iz 13. i 14. veka.
Manastir Studenica pripada žičkoj Eparhiji Srpske pravoslavne crkve i predstavlja jedinstveno nepokretno kulturno dobro kao i spomenik kulture od izuzetnog značaja. UNESKO je 1986. godine uvrstio Studenicu u listu Svetske baštine.
Glavna crkva, građena od belog mermera, posvećena je uspenju Bogorodice, koje se slavi 15. avgusta. Manastirski kompleks okružen je masivnim bedemom od kamena u čijem su sklopu i stari konaci. Posebno su interesantne dve kružne kule na bedemu, koje predstavljaju glavni ulaz, i velika kula – pirg, sa drvenim krovom.
Manastir je živopisan, najveći deo fresaka očuvan je u dobrom stanju. Manastirski kompleks uključuje i pripratu kralja Radoslava, crkvu kralja Milutina, malu crkvu posvećenu sv. Nikoli, temelje crkve sv. Jovana i muzej.